Co to jest ten PropHunt?
W tym trybie zabawy gracze są podzieleni na dwie drużyny. Jak się domyślacie, jedna się chowa, a druga szuka. Nie jest to oficjalny tryb rozgrywki, został on w całości opracowany i przygotowany przez fanów. Szybko zdobył bardzo dużą popularność wśród graczy.
Drużyna niebieska szuka, a drużyna czerwona, tzw. „Propów”, ukrywa się. Runda trwa zawsze 3 minuty.
Czas się chować!
Zaczniemy od najfajniejszej części zabawy.
Wszyscy w drużynie ukrywających to Skauty. Wynika z tego kilka istotnych faktów – tylko 125 punktów życia, za to mamy podwójny skok, co przy lekko obniżonej grawitacji pozwala nam dostać się w prawie każde możliwe miejsce.
Aby chowanie się miało sens, każdy Skaut jest niewidzialny, za to przybiera formę jednego z przedmiotów, które są wykorzystywane do ozdabiania mapy. I tak możemy zostać drzewem, telefonem, krową czy kupką siana. Cała zabawa polega na tym, aby – wykorzystując przebranie i otoczenie – nie dać się znaleźć.
Oczywiście ukrywanie nie miało by sensu, gdyby nie fakt, że Skauty są pozbawione broni. Jedynie ostatni żywy może się ostrzeliwać z prześladowcami.
No to szukamy!
Na drużynę szukających mogą składać się takie klasy, jak: Sold, Pyro, Heavy, Engineer, Medyk i Snajper. Z tym, że nie każda broń jest dostępna lub zachowuje się troszeczkę inaczej, niż przyzwyczaiła nas normalna rozgrywka. Niestety, nie można siać na prawo i lewo pociskami, z tego powodu, że każdy wystrzał odbiera trochę zdrowia . Wymusza to rozważne i przemyślane poszukiwania.
Najczęściej wybieraną klasą jest Pyro. Powodowane jest to faktem, że bardzo łatwo znaleźć kogoś podpalając go, nawet przypadkiem. Przy okazji miotacz płomieni działa jak silnik rakietowy, co w połączeniu z lekko obniżoną grawitacją sprawia, że można dostać się w każdy zakamarek mapy. Za to nie działa airblast. Przy okazji zmieniony jest shotgun, który ma co prawda nieograniczoną ilość amunicji, ale można wystrzelić tylko dwa razy przed przeładowaniem. Tak więc Pyro może korzystać ze wszystkich broni, poza Backburnerem.
Kolejną wygodną klasą jest Medyk. Nie może on leczyć, ale dzięki regeneracji zdrowia musi martwić się tylko ubywającą amunicją w czasie szukania. Jest też dość szybki, co pozwala na skuteczne pościgi. Medyk ma wyłączone Medigun i Kritzkrieg oraz Blutsauger.
Bardzo przydatną klasą jest Eng. Co prawda, może stawiać tylko dispenser, ale na mapach zawsze jest mało apteczek i amunicji, więc bardzo pomaga swojemu zespołowi. Poza tym ma dostępne wszystkie bronie.
Następnie pomocny może być Demoman. Wybór broni ma nieco ubogi, jednak potrafi się przydać w poszukiwaniach. Dostępne są: Miecz, Tarcza, Butelka, należy jednak pamiętać, że z każdą uciętą głową demo staje się szybszy. Nie można też zapomnieć o szarży, która pozwala prześcignąć nawet Skauta. Poza tym jest jeszcze PainTrain, ale jego statystyki działają wręcz na niekorzyść grającego Demomanem.
Mamy też dzielnego Snajpera, który daje sobie całkiem nieźle radę, mimo, że do dyspozycji ma tylko łuk, słoik i maczetę. Daleki zasięg i duży damage pozwalają zabijać z daleka uciekające propy.
Na koniec pozostał Soldier i Heavy. Postanowiłem opisać te klasy w jednym akapicie, gdyż są najmniej przydatne. Obie mają do dyspozycji tylko bronie z drugiego i trzeciego slotu i nie posiadają żadnych ciekawych umiejętności.
Mapy? Mapy! MAPY!!!
Tak, do tego trybu gry potrzebne są specjalnie przygotowane mapy. Cześć z nich jest oparta o znane standardy, a reszta jest zupełnie nowa, za to wszystkie posługują się mechaniką znaną z Aren. Na mapach znajduje się punkt kontrolny, którego co prawda nie da się przejąć, za to co pewien czas odnawia zdrowie szukającym, jak i chowającym się, o ile po nim przebiegną. Od samej mapy także zależy, jakie przebrania są dostępne.
Zapraszam do gry!
Adres serwera: 193.218.154.65:27015
Dział na forum: http://www.max-play.pl/forum/viewforum.php?f=154
Paczka map: http://paradoxical.pl/~prakson/prophunt.tar.gz







